Jak známo, realitní kanceláře si za prodej bytů a domů účtují někdy i velmi tučné provize a to vlastně jen za to, že nabídnout nemovitost za vás. Má to samozřejmě své výhody, protože se nemusíte o nic starat. Nad druhou stranu: proč ale „cpát“ peníze někomu cizímu, když je možné byt i dům poměrně snadno prodat i vlastními silami. Jak postupovat a na co si dát pozor?

Je třeba se držet reality

První, co musíte udělat je, zjistit si reálnou cenu vaší nemovitosti. V tomto případě si můžete zaplatit odhadce, nebo si provést vlastní průzkum trhu. Podívejte se na ceny, za které se podobné nemovitosti ve vaší lokalitě prodávají, a podle nich stanovte cenu. Řiďte se vždy reálným stavem vaší nemovitosti, pokud byste cenu příliš nadsadili, pravděpodobně nemovitost neprodáte.

proskil_01

Příprava na prodej

Jestliže realizujete prodej bytu bez realitky, musíte ho připravit. Je třeba definovat všechny jeho přednosti a současně i zjistit veškeré nedostatky (například stará koupelna, okna, topení apod.) Vše si sepište – je to váš základ pro napsání inzerátu. Rozhodně se nesnažte nic zakrývat. Pokud máte toto hotové a vytvořili jste i text inzerátu, je třeba najít místa vhodná k inzerci. Využít můžete všechny celostátní portály, je ale dobré také inzerovat na těch místních. Použijte internet, dejte také inzerát do novin, případně na vývěsky. Někdy je možné inzerovat i zdarma. Rozhoďte také sítě po známých. I váš prodej bytu bez RK může být problematický kvůli vyřízení všech různých formalit. Připravte si proto smlouvu o prodeji – zde je jistě vhodné oslovit odborníky.

proskil_02

Buďte sdílní a vstřícní

Připravit se také musíte na prohlídky. Snažte se potencionálním zájemcům vyjít ve všem vstříc a umožněte jim, aby si mohli byt či dům detailně prohlédnout v čase, který jim vyhovuje. Všechny prostory by měly být uklizené a bez osobních věcí – to proto, aby zájemci viděli, že je možné se hned nastěhovat. Pokud toto vše dodržíte, už se nemusíte trápit s tím, jak prodat nemovitost, uvidíte, že to půjde skoro samo.

Čtěte dále: