HypotékyHypotéka dnes patří mezi nejvyhledávanější možnosti financování vlastního bydlení. Jenom málokdo má totiž k dispozici takové úspory, aby mohl koupi či stavbu financovat přímo. A tak je samozřejmě odkázán na nabídku bank, popřípadě některých nebankovních společností. Prvním důležitým krokem je nutnost udělat si přehled o finančním trhu – tedy o konkrétních možnostech, aktuálních úvěrových sazbách, požadavcích, poplatcích, ale také rychlosti. Následně už může dojít k zúžení výběru na několik konkrétních možností.

Jak na ideální hypotéku?

To nejdůležitější, na co bychom měli hledět, je samozřejmě výše úrokové sazby. Ty se aktuálně pohybují v jednotkách procent, a tak je každá desetina výrazným způsobem znát. Čím nižní možnost tedy vybereme, tím pro nás lépe. Důležité je ale sledovat i to, jak velkou hodnotu nemovitosti může hypotéka financovat. Ideální jsou nabídky, kdy můžeme zafinancovat i její stoprocentní hodnotu. Díky tomu si můžeme splnit sen o vlastním bydlení doslova bez koruny v kapse.

Taktéž je ale třeba dát si pozor na poplatky spojené s vyřízením. Ačkoliv u běžných půjček od nich bylo upuštěno, u hypoték jsou vzhledem k administrativě poměrně standardní věcí. Posledním hlediskem je délka fixace, na základě které dostáváme do ruky možnost k danému konci tohoto období refinancovat.

Proč je refinancování výhodné?

Důležité je říci si, co vlastně refinancování je. Jedná se o možnost převedení k jiné bankovní společnosti a využití jejích podmínek. V první řadě nám tedy refinancování hypotéky může přinést úsporu, jelikož celý úvěr přeneseme k poskytovateli, který má v aktuální čas nejnižší sazby. Výhodou je, že refinancovat hypotéku lze i několikrát v jejím průběhu. Vše závisí právě na dálce fixace, ale i na tom, na jak dlouho jsme si úvěr vzali. Výjimkou tak není ani doba několika desítek let.

Čtěte dále: