Stejně, jako se staráme o nábytek v našem interiéru, bychom se samozřejmě měli starat o náš zahradní. A to dokonce ještě intenzivněji, jelikož bývá vystaven mnohem náročnějším podmínkám. Samozřejmě z hlediska materiálů se používá nejvíce plastový a dřevěný. Zatímco na první jmenovaný stačí běžné čisticí přípravky, na dřevo je nutné zaměřit se více.

zahradninabytek

Základem jsou přípravky pro ošetření

Ať už se jedná o zcela nový, nebo již používaný nábytek, rozhodně bychom neměli zapomenout na několik zcela základních přípravků. Ty totiž umožní ošetřit dané dřevo například proti plísním a jejich vzniku, proti různému dřevokaznému hmyzu, nebo i proti případnému dešti, kdy lze nábytek natřít impregnační vrstvou. To vše se samozřejmě pozitivně podepíše na jeho životnosti.

Čištění vhodnými přípravky

Kromě této fáze je samozřejmě nutné i pravidelné čištění, a to ideálně těmi přípravky, které jsou určené výhradně pro dřevěné povrchy. Díky svému složení dokážou nejenom efektivně odstranit nečistoty, ale nijak nepoškodí samotný materiál. S tím může souviset třeba i změna barvy, kdy nábytek může vypadat poměrně omšele. I to lze však napravit, a to přípravky, které v sobě kombinují přírodní oleje a pryskyřici. Ty jsou ideální například na nábytek z exotických dřevin.

Ani často, ani málo

Samozřejmě každý z přípravků má svůj návod, podle kterého bychom se měli řídit. Řídit bychom se však měli i naším okem. Pokud se nám zdá, že nábytek ztrácí svůj lesk, můžeme ho ošetřit. Stejně tak je vhodné obnovit impregnační nátěr, pokud nemá tak vodoodpudivé vlastnosti, jako dříve. Jedna rada však pomůže nejvíce, a to nevystavovat nábytek přímému dešti, slunci a dalším povětrnostním vlivům déle, než je nutné. Používejte ho tedy při svých zahradních akcích, ale ve zbývající době by měl být uskladněn, nebo alespoň přikrytý plachtou. A i díky tomu bude stále vypadat jako nový.

Čtěte dále: