Bydlení ve vlastním láká stále více lidí. Především mladší páry a rodiny se však zatím vydávají cestou pronájmů, kde si vše alespoň vyzkouší, a teprve později se uchýlí ke koupi vlastního. Samozřejmě v případě tohoto kroku je nutné dát si pozor na různé problémy, které mohou nastat.

klic

Vybírejte důkladně

Pokud se vám daný byt líbí, rozhodně se nenechte unést prvním dojmem a hledejte i drobné nedostatky. Nejenom v samotném bytě, ale i u sousedů, nebo v okolí. Třeba restaurační zahrádka pod okny, hluční sousedé, či zápach z nedaleké továrny. To vše může být problém. Stejně tak může být problémem i nevýhodná smlouva. Ta by rozhodně neměla být jednostranná a měla by přesně specifikovat práva i povinnosti obou smluvních stran. Je vhodné raději smlouvu probrat s odborníkem, a teprve poté ji podepsat.

Do smlouvy uveďte přesný stav bytu

Samozřejmě se smlouvou by měl souviset i předávací protokol – tedy co se v bytě nachází, v jakém je to stavu, popřípadě jaká jsou zde závady – ideálně s fotodokumentací. Tím vším budete moci argumentovat v případě opuštění bytu, kdy bude majitel argumentovat tím, že jste daný problém zavinili vy sami. Stejně tak se dá na tento předávací protokol pohlížet i z hlediska majitele bytu, kdy tak může mít v ruce důkaz, že případné škody zavinil samotný nájemník, a rozhodně zde nefigurovali v době předání.

Stejně tak je nutné do smlouvy uvést přesné stavy měřičů, jako elektrické energie, vody či plynu. Taktéž by mělo být ve smlouvě specifikováno, jakým způsobem budou platby účtovány – zda dle skutečného stavu, nebo paušální částkou bez ohledu na spotřebu.

Pozor na to, kdo je skutečným majitelem

Poměrně komplikovaná situace může nastat, pokud se jedná o družstevní byt, který chce jeho současný nájemce dále pronajmout. Ten by totiž měl být nejenom členem družstva, ale měl by mít k tomuto kroku povolení od samotného družstva. Teprve poté nemusíte mít obavy, že by mohl být v budoucnu problém – a to z pohledu obou stran.

Čtěte dále: