Některé stavební materiály odolají vnějším vlivům více než ostatní, nicméně drtivá většina z běžně užívaných materiálů spadá do kategorie „savých“. Na mysli máme beton a materiály z něj vyrobené či imitaci kamene a její četné varianty. A ať už jde o jakýkoliv typ povrchu, tedy od fasády až po zámkovou dlažbu, vždy ve velké míře pohlcuje okolní vlhkost, která zdivo nadměrně ohrožuje. V prvé řadě podněcuje tvorbu plísní a mechů. V řadě druhé pak ztrácí své běžné vlastnosti a je náchylnější k poškození.

Vlhnutí se přitom netýká jen objektů, které se nachází v bezprostřední blízkosti vodního toku nebo v lokalitách s nadměrnou vlhkostí vzduchu. Na stavu stavebního materiálu se může podepsat i obyčejný déšť. Naštěstí existuje způsob, jak stavební materiál ochránit. Staří aplikovat kvalitní hydrofobní nátěry.

Jak hydrofobní nátěry fungují?

Zdaleka největší potíže nastávají v období chladnějších měsíců a v době, kdy udeří mrazy. Přemrznuté omítka nasáklá vodou hrozí drolení či dokonce ulamování větších kusů. A přitom stačilo tak málo, aby se danému materiálu nic nestalo. Ochranné nátěry představují efektivní ochranu na bázi moderní nanotechnologie – zajistí, aby nedocházelo k absorbování vody a vlhkosti, což je dobré nejen z hlediska ochrany materiálu, ale také v rámci lepší izolace.

 proskil_cz_cisteni-fasad-ars_cz_01

Najdou se i další důvody

Hydrofobní protiplísňové nátěry snoubí hned několik unikátních vlastností. Domy, jejichž fasáda byla opatřena hydrofobním nátěrem, jsou velmi dobře chráněny a zároveň vykazují nižší tepelné ztráty. V praxi po povrchu materiálu ošetřeném speciálním nátěrem kapky stékají, ale nevsakují do něj. Další výhoda spočívá v udržení čistoty, protože na konstantně suchý povrch neulpívají nečistoty.

U kvalitních hydrofobních nátěrů nemusíte mít strach ani z nižší prodyšnosti – dům bude stále „dýchat“. Přestože jde o velmi silnou ochranu, která zabraňuje průniku vody, stále umožňuje průchodu vzduchu a par. Po aplikaci budete mít klid na několik dlouhých let

Čtěte dále: