Plánujete zvelebit své bydlení a mezi jeden z kroků patří i to, že dáte stěnám novou barvu? Potom je třeba vědět, jaká se do interiérů hodí, a jakou je třeba raději vynechat. Podívejme se společně na to, jaké barvy na zeď jsou ty pravé, pokud chcete bydlet nejenom spokojeně a příjemně, ale pokud chcete i samotný odstín využít k tomu, aby váš interiér výrazně zvětšil.

Do malých prostor světlejší barvy

Bydlíte v menším bytě? Potom zapomeňte na jakékoliv tmavé odstíny. Správnou volbou jsou ty světlejší. Nejenom, že dokážou prostor lépe prozářit, ale jsou unikátní i z toho důvodu, že ho opticky lehce zvětší. I menší byt může díky vhodně zvolené barvě působit celkem prostorně, což lze podpořit i správným umístěním nábytku.

barvy

Myslete na účel samotné místnosti

I toto je třeba zohlednit, pokud máte v plánu novou malbu. Jako příklad použijme výrazné a syté barvy, jako je třeba červená. Ta se může hodit do obývacího pokoje, ale už ne do ložnice. Proč? Jelikož příliš nepřispívá k tomu, aby podpořila lidský odpočinek. Podobně na tom jsou i další barvy, jako je například:

  • Fialová
  • Oranžová
  • Růžová

Když se podíváme spíše na uklidňující barvy, jako je světle modrá nebo zelená, jsou do ložnice to pravé. Kde je ale rozhodně nevyužívejte, to je jak obývací pokoj, tak i kuchyně. Zde totiž může odraz barvy způsobit, že se i čerstvé potraviny mohou zdát zkažené, jelikož získají lehce nazelenalý odstín.

Ozvláštněte samotnou stěnu

Vymalovat byt nemusí být nutně spojeno jenom a tím, že vytvoříte jednotnou zeď v jednom odstínu. Problémem dnes nemusí být ani vytvoření různých dekorací a zvláštních efektů. I takový sortiment dnes na trhu najdete. Hodit se mohou třeba dekorační, magnetické, nebo i svítící barvy. I zde platí, že zajímavé efekty se více hodí do obývacích pokojů, než tam, kde je vaším cílem spíše odpočinek, kde by vás nemělo nic výrazně rušit.

barvy2

Čtěte dále: