Ačkoliv se tento materiál může pro mnohé jevit jako něco neznámého, opak je zcela určitě pravdou. V současné době je totiž hojně využíván na mnohých stavbách, ale také v oblasti zahrad, a samozřejmě i v dalších oblastech, které souvisí s domy jako takovými. Nejčastěji se poté využívají takzvané polykarbonátové desky, které jsou na trh dodávány v několika tloušťkách, přičemž ty šestimilimetrové a čtyřmilimetrové patří mezi nejčastější.

Jaké má polykarbonát přednosti?

Než se dostaneme ke konkrétním možnostem využití, určitě je dobré začít s tím, jaké vlastnosti vlastně daný materiál má, a proč je tolik oblíbený. Kombinuje totiž dvě hlavní důležité vlastnosti. Je houževnatý, pevný a odolný, ale zároveň může nabídnout vysokou pružnost a ohebnost. To poté souvisí nejenom s mnohými variantami použití, ale i s dlouhou životností.

Mimo těchto vlastností však lze využívat i další plusy, jako je vysoká odolnost proti povětrnostním vlivům, vysoká odolnost proti slunečnímu záření, ale zároveň materiál samotné světlo velmi dobře propouští. To už tak jasně vede k tomu, v jakých situacích se může využít, a kde nám u našeho domu, nebo v oblasti naší zahrady může přijít vhod.

Polykarbonát

Jak využít polykarbonátové desky na vaší zahradě?

V souvislosti s využitím se tedy pojďme nejprve podívat na vaši zahradu. Pokud zde najde samozřejmé uplatnění, tak je to určitě v případě skleníků. Ne vždy je totiž čisté a čiré sklo dobrou volbou, a to jak pro jeho dostupnost, tak i bezpečnostní vlastnosti. Naproti tomu právě polykarbonát může být materiálem ke stavbě skleníku jako stvořený, o čemž se zahrádkáři přesvědčí nejenom během stavby, ale i v době sklizně samotné.

Polykarbonát využívají i majitelé bazénů

Je-li součástí vaší zahrady mimo záhonů také bazén, i v tomto směru se tento materiál doslova nabízí. Ostatně mnoho bazénových firem dnes vyrábí právě své zastřešení z tohoto materiálu, tedy právě z těchto desek. Logicky ho využívají právě pro jeho vlastnosti, které jsme si zmínili výše, a které tak znamenají dokonalou ochranu bazénu za všech okolností.

Polykarbonátové desky využijete i k zastřešení vašich pergol

A když už jsme otázku zastřešení zmínili, rozhodně není nezbytné, aby souviselo pouze s bazénem jako takovým. Díky přednostem tohoto materiálu je určitě skvělou volbou i v případě, kdy plánujete stavbu pergoly, a zatím řešíte materiál, který použijete právě na její střechu. Zde přijde vhod i zatím ještě jedna nezmíněná vlastnost, kterou je určitě i nízká hmotnost, která znamená jediné – že konstrukce nemusí mít nutně tak vysokou nosnost, jako v případě jiného řešení.

Polykarbonát lze využít nejenom u rodinných domů

A zatímco všechny zmíněné možnosti využití zatím souvisely výhradně s rodinným domem, rozhodně nemusí zoufat ani lidé bydlící v bytech s balkonem. I zde může přijít vhod jeho praktické využití, a to třeba na zastřešení balkonu. Mimo kvalitní ochrany před nepřízní počasí rozhodně nadchnou také jeho dobré izolační vlastnosti, což může logicky vést k úspoře hlavně v době topné sezony. Tyto výhody jsou dány hlavně celkovou konstrukcí daných desek, konkrétně těch nejvyužívanějších, nejvyužívanějších, kterými jsou dutinkové polykarbonátové desky.

Rozhlédněte se kolem sebe. Polykarbonátové desky uvidíte všude

O tom, že je daný materiál skutečně oblíbený i v obecnějším měřítku svědčí i fakt, že se používá na desítkách dalších míst. Je skvělou variantou, jak zastřešit sportoviště, najdeme ho u mnohých panelových domů, kde jsou z něho vyrobeny stříšky před domem, či je nezbytnou součástí třeba autobusových zastávek ve městech. A všude tam nabídne onu mnohem lepší alternativu k běžnému sklu, které je nákladnějším, ale také rizikovějším materiálem z hlediska bezpečnosti.

Kvalitní polykarbonát jedině od kvalitních prodejců

A co dodat na samotný závěr? Rozhodně upozornění, že pokud chcete skutečně naplno využívat pozitivní vlastnosti daného materiálu, je třeba jediné, a to vybrat ten skutečně kvalitní. Na náš trh se totiž pomalu ale jistě dostávají alternativy z Asie, které sice mohou nalákat nižší cenou, ale kvalita je zcela někde jinde.

Jednou z možností, jak rozhodně nešlápnout vedle, je zcela určitě společnost GUTTA ČR, a její internetový obchod guttashop.cz. Právě zde totiž máte možnost vybrat si z desítek variant polykarbonátových desek, které pohodlně objednáte z pohodlí domova. A nejenom je, jelikož objednat lze již hotové realizace například v podobě výše uvedeného skleníku na vaši zahradu.

Čtěte dále: