Stejně jako platí, že realizaci vašeho bytu byste měli svěřit do rukou kvalitními architektovi, i zahradu je vhodné svěřit stejnému odborníkovi. Díky němu tak bude vždy lepší, než pokud byste se její realizací zabývali sami. Tou nejoblíbenější možností jsou samozřejmě zahrady na klíč, které počítají s minimálním zapojením samotného klienta, a tomu je následně předána již hotová zahrada. Rozhodně je to velmi bezstarostná možnost, ale přece jenom je alespoň minimální zapojení do realizace vhodné.

zahrada

Základem je kvalitně zpracovaný projekt

Stejně jako u každých prací, i u zahrady a její realizace by měl být základ samotný projekt. V tomto ohledu byste mu měli věnovat velkou pozornost. Projektování zahrad sice můžete nechat čistě na odbornících, ale je třeba si zkontrolovat, zda je v dané zahradě umístěno vše, co jste požadovali, a zda i celkové rozvržení odpovídá vašim představám. Tento krok je totiž ten nejdůležitější, jelikož jakmile bude vše téměř hotovo, jsou případné změny mnohem náročnější. Takto jsou totiž stále prováděny pouze tužkou na papíře, a tak jsou jakékoliv úpravy víceméně snadné.

Nebojte se říci své požadavky nahlas

Na rozdíl od mnoha bytů, kde jsou často dispozice víceméně stejné, je každý zahrada svou velikostí i tvarem jiná, a tak je jiný i samotný projekt. Rozhodně se tak nebojte říci své konkrétní požadavky, jelikož vždy je to především vaše zahrada. A následně dbejte na to, aby byly opravdu dodržovány. Jedině tak budou návrhy realizace zahrad přesně takové, jako mají být – tedy jak z pohledu vašeho, tak z pohledu architekta. A jedině díky tomu a díky vaší důsledné kontrole může být zaručen přesně takový výsledek, jaký očekáváte. Samozřejmě v tomto ohledu můžete jít i benevolentnější cestou, a pokud nemáte se zahradou žádné konkrétní plány, lez nechat vše na architektovi a na jeho uvážení.

Čtěte dále: