Dřevěné podlahy jsou v kurzu a budou i v budoucnu – lepší tepelný izolant než dřevo by jeden pohledal. Navíc se chlubí dalšími žádoucími vlastnostmi: zdravotní nezávadností, specifickou vůní a elegantním vzhledem, který pomáhá navodit příjemnou atmosféru. Díky dřevu je interiér mnohem útulnější a vládne v něm teplo domova. A když jsou na něm patrné známky opotřebení, jednoduše podlahu renovujete. Při správné péči je téměř nezničitelná!

1. Příprava

Než se pustíte do renovace, musíte dřevěné parkety náležitě připravit. Pokud jsou napevno ukotveny k podkladu hřebíky či šrouby, pokuste se je zcela odstranit, případně je alespoň zasuňte více do dřeva. Důvodem je prevence poškození brusného materiálu. Následně odmontujte obvodové lišty a prahy a upevněte parkety, které se uvolnily. Nyní můžete vyměnit poškozené dílce a případně provést potřebné lokální opravy.

2. Broušení

Jakmile připravíte povrch, můžete se pustit do broušení. Ale čím podlahu zbrousit? Nejlepšího výsledku (a úspory času) dosáhnete výkonnou bruskou s odsávacím systémem. Respektive pomocí několika typů brusek vhodných pro jednotlivé fáze procesu: válcové, okrajové a talířové brusky. Válcová bruska se používá při broušení nahrubo, okrajová na dobroušení okrajů u stěn a talířová bruska umožňuje jemné zbroušení. Nemusíte si je kupovat, půjčte si je.

3. Tmelení

Po zbroušení následuje tmelení k tomu určenou směsí s vybroušenými pilinami. Dejte si pozor, aby parkety držely na podkladové vrstvě a spáry nebyly příliš úzké, nebo naopak velké.

Po nanesení tmelu podlahu opět přebrousíte válcovou bruskou s jemnějším brusným materiálem. Poté ji podruhé přetmelíte a plošně dobrousíte talířovou bruskou. Vysajete piliny, setřete mopem nebo vlhkým hadrem a počkáte, až dostatečně uschne.

4. Povrchová ochrana

Je lepší olej, nebo lak? Výhodou laku je jednodušší údržba, vyšší odolnost vůči nečistotám a zvýraznění vzhledu dřeva. Plocha je lesklá a hladká. Oproti oleji však déle schne a komplikuje lokální opravy.

Olej zvýrazňuje strukturu dřeva a umožňuje zatížení nábytkem již na druhý den (v případě laku počítejte s min. 7 až 10 dny). Dřevěná plovoucí podlaha chráněná olejem má přírodnější vzhled, je měkčí, ale také méně odolná.

Čtěte dále: