dhw-10Především u starších objektů platilo, že pokud chceme do interiéru dostat čerstvý vzduch, musíme otevřít okno. U těch nejmodernějších pasivních domů je dnes situace zcela opačná, jelikož větrání je u nich přímo zakázáno. A to z toho důvodu, že vše dokáže vyřešit kvalitní vzduchotechnika. Tedy systém rozvodů vzduchu a kompletního řízeného větrání. Rozhodně ale není nutné tuto metodu využívat pouze v souvislosti s pasivními nebo nízkoenergetickými domy, jelikož najde své místo i v běžných domech, podnikatelských provozovnách, ale i průmyslových halách. Zkrátka všude tam, kde je řízené větrání, které zabezpečují hlavně ventilátory, cestou k tomu, jak za všech okolností zaručit přísun čerstvého vzduchu, a přitom nijak nenarušit tepelnou pohodu vnitřních prostor.

V létě můžete ochlazovat, v zimě vytápět

Samozřejmostí daných systémů není pouze za všech okolností čerstvý vzduch, ale logicky vám ve vašem objektu pomohou i k tomu, jak udržet neustále konstantní teplotu. A její dosažení může souviset i s úsporou energie, což dokážou takzvané rekuperační jednotky. Tedy systémy, které využívají pro mnohé odpadního tepla, kterým může být třeba vydýchaný vzduch. Mezi tím, co je z místnosti odváděn, může ochladit, nebo naopak ohřát ten čerstvý, který do interiéru proudí. A takto ušetřit můžete nejenom vy, ve vašich rodinných domech, ale třeba jako podnikatelé ve vaší restauraci, nebo v baru, kde bude vždy příjemně a dokonale dýchatelně.

Jak celý systém funguje?

Jak již bylo nastíněno, jedná se o komplexní systém, který poskytne řešení ve všech nezbytných prostorách, především právě vašeho domu. Systém chladících jednotek, ohřívačů vzduchu ale i jednotek, pro které je základem zmíněná rekuperace, jsou základem oněch vzduchových rozvodů, na které je vhodné v souvislosti s vaším domem myslet. A to nejenom v průběhu samotné stavby, jelikož montáž vzduchotechniky lze uskutečnit i kdykoliv později, a tak mít možnost se dokonale nadýchnout čerstvého vzduchu po celých 24 hodin.

Čtěte dále: