Ať už při stavbě samotné, nebo při jiných stavebních úpravách, je třeba zaměřit se i na oblast dveří, a to nejenom na dveře samotné. Jejich nedílnou součástí jsou totiž i zárubně, se kterými je vždy třeba také počítat. A jejich výběr nemusí být vždy snadný, jelikož může záležet nejenom na typu dveří, ale třeba i na bezpečnostních předpisech. Mezi ty nejběžnější patří obložkové zárubně dveří, která jsou na trhu v mnoha barevných provedeních, aby dokázaly ladit jak se samotnými dveřmi, tak třeba i s odstínem podlahy. A tím nejvyhledávanějším materiálem je samozřejmě dřevo.

dvere

Zaměřte se nejenom na kvalitu, ale i náročnost montáže

Při výběru vhodných obložkových zárubní byste samozřejmě měli zohlednit i samotnou montáž. Ony zmíněné běžné typy k běžným dveřím jsou na montáž velmi snadné, a v principu nevyžadují ani žádný jiný stavební otvor. Jinak už to však je v případě, kdy do našeho interiéru plánujeme dveře posuvné, kdy je navíc nutná i realizace takzvaného stavebního pouzdra, do kterého dané dveře následně zajíždí.

Důležitým aspektem je i vzhled, nebo povrchová úprava

A pokud bychom se měli zaměřit na možnosti z hlediska estetického, potom je u obložkových zárubní možné volit jak ze samotných dekorů, tak i z povrchových úpravami. Tato možnost počítá nejčastěji se speciální folií, popřípadě s CLP laminátem. Zmíněné dekory už jsou hlavně konkrétními imitacemi, a to běžně dostupných dřevin. Ty mohou být ve stejném dekoru, jako vaše dveře interiérové, a nejčastěji lze vybírat z imitací tvrdého dřeva, jako buku, nebo dubu. K dispozici je však i oblíbený mahagon, ořech, ale také olše.

Toto poslední hledisko výběru už ale souvisí výhradně s vašimi estetickými preferencemi, jelikož z hlediska vlastností se dané estetické úpravy nijak vzájemně neliší, a tak kvalita zůstává za všech okolností stejně vysoká.

Čtěte dále: