Koupě vlastního bytu je radostná událost, ale pokud nový majitel nedodrží určité zásady, může se při nové adresy pořádně spálit. S ohledem na vysokou investici je vhodné dávat pozor i na maličkosti. Abychom vám proces výběru usnadnili, připravili jsme pro vás soubor několika dobrých tipů a doporučení.

1. Právní stav nemovitosti

Než si sjednáte prohlídku, pročtěte si v katastru nemovitostí list vlastnictví a seznamte se se všemi formálními údaji o nemovitosti. Najdete v něm veškeré informace o vlastníkovi a případných spoluvlastnících, věcná břemena a mnohé další údaje.

2. Skutečná velikost bytu

Zájemci o prodej bytů Praha by se měli informovat, zda uváděné informace o rozloze zahrnují i nebytové prostory – někteří prodejci záměrně uvádějí vyšší výměru, aby byt zatraktivnili. Informace o reálné výměře najdete v ročním výpisu za služby spojené s užíváním bytové jednotky.

proskil.cz_finep_cz_01

3. Vybavení bytu

Některé starší i nové byty Praha mohou mít v základu spotřebiče či jiné vybavení. V žádném případě však nedávejte na dojem fotografií z inzerce a nezapomeňte se zeptat na položky, které jsou součástí prodeje.

4. Technický stav bytu

Máte-li v hledáčku nové developerské projekty Praze, pak tento bod přeskočte. U staršího bytu vás naopak může nemile překvapit faktický technický stav. Rozhodně proto není od věci absolvovat prohlídku s odborníkem, který alespoň zběžně zkontroluje např. rozvody elektřiny.

5. Energetická náročnost

Nejen pořizovací cena – při výběru byste neměli podcenit ani pravidelné výdaje za energie. Indikátorem může být energetický štítek, ale ani tak není od věci vidět doklad o skutečné spotřebě.

6. Bezprostřední okolí domu

Nechcete-li, aby se byt stal zlatou klecí, projděte se po okolí a zjistěte, jak je na tom lokalita s občanskou vybaveností a dopravní dostupností do centra. A samozřejmě se zaměřte na vlastnosti, které jsou pro vás důležité – ať už je to dostatek zeleně, přítomnost sportoviště nebo třeba kino. Mít vše podstatné takříkajíc po ruce je základem pro spokojený život.

Čtěte dále: