Každému milovníkovi masa se jistě při představě uzeného bůčku začnou sbíhat sliny. A pokud jste na něho také dostali chuť, máte dvě možnosti. Buď si ho koupit, nebo si postavit vlastní udírnu a připravit si takový, který se s kupovaným rozhodně nedá srovnávat.

udirna

Začněte samotným návrhem

Prvním krokem by měla být jasná představa o tom, jak by měla udírna vypadat. Zatímco některé mají ohniště přímo dole pod komorou, je lepší umístit ho zhruba 2 metry od samotné komory, a kouř do ní vhánět. Ideální je tedy vyhloubení místa, které bude sloužit jako ohniště a kouřovod. Základní deska by měla být betonová, přičemž samotné ohniště a kouřovod je vhodné vyzdít cihlami. Zapomenout bychom neměli ani na kvalitní dvířka u ohniště, kde by měl být regulovatelný přívod vzduchu.

Velikost udící komory určete s ohledem na vaše potřeby

Pokud plánujete udit pouze pro svou rodinu, nemusí být udící komora nijak extrémně velká. Komoru je vhodné vyrobit buď z ocelového plechu, popřípadě i ze dřeva. Ideálním krokem je vyrobit si ji zvlášť, s otevřenou spodní částí, která tak bude navazovat na vystavěný kouřovod. Samozřejmě při realizaci udící komory byste neměli zapomenout ani na dvířka pro vkládání uzenin, ani na odvod kouře, ideálně komínem. Stejně tak je nezbytné zhotovit kvalitní střechu komory. Uzení je dlouhodobý proces a rozhodně nechcete, aby v případě deště do ní zatékalo. Taktéž byste neměli zapomenout ani na umístění teploměru, který bude uvnitř komory hlídat požadovanou teplotu.

Vše je připraveno, udírnu můžeme „zakouřit“

Pokud se vše povedlo, nezbývá než zatopit v ohništi a udírnu vyzkoušet. Je důležité vědět, že před prvním použitím by měla udírna alespoň den pracovat naprázdno, čímž dojde ke kondenzaci spalin, které se následně uvolní pryč. U nových udíren je to zcela běžný jev. A teprve poté je udírna připravena k prvnímu provozu.

Čtěte dále: