Už si ani nevzpomínáte, jak je to dlouho, kdy jste naposledy vymalovali? Potom je nejvyšší čas se do této činnosti pustit znovu. Rozhodně však nemusíte mít obavy z toho, že to nezvládnete. Důležité je pouze vyhýbat se několika základním chybám.

malovani

Stěny je nutné na malování připravit

Tím prvním krokem je nutnost oškrábání staré malby, případně i dalších látek, jako mohou být zbytky lepidel po tapetách, nebo řada dalších materiálů. S oškrábáním samozřejmě souvisí i vyhlazení celého povrchu, aby barva následně vypadala celistvě. Zapomínat byste neměli ani na penetrační nátěr, který mnoho malířů doporučuje. Následně máme vše připraveno, a můžeme začít. Ačkoliv mnoho lidí tvrdí, že malovat by se nemělo v zimě, je to mýtus, se kterým si nemusíte lámat hlavu.

Začínejte vždy od stropu

Tou nejčastější chybou začínajících malířů je to, že začínají od stěny. První však musí přijít na řadu právě strop, a to ať už bude ve stejné, nebo jiné barvě, než zbylé stěny. Následujícím krokem by měli být prostory okolo oken a dveří. Tím je v podstatě to nejtěžší hotové, a můžete se pustit do stěn. Pro nejlepší efektivitu je vhodné používat váleček. Samozřejmě barvy na něm nesmí být ani moc, ani málo. To však při prvních tazích poznáte. A co je důležité, postupuje se vždy od shora dolů.

Jak se zbavit „kocourů?

Častým problémem je takzvaný „kocour“, tedy jasně viditelné linky barvy. Pokud je chcete co nejlépe eliminovat, nanášejte následující vrstvy teprve poté, až bude ta první dokonale suchá. Stejně tak byste jedno místo neměli přetírat několikrát, jelikož může vzniknout flek z důvodu většího množství barvy. Těmto problémům se však lze vyhnout například použitím stříkací pistole, nebo tím, že začnete na nejméně viditelné stěně, a na dalších již budete mít dostatek cviku, a vše půjde bez problémů. A jakou barvu vybrat? To už záleží čistě na vašem vkusu, ale ideální jsou samozřejmě světlé odstíny.

Čtěte dále: